Chrystus w gałęziach drzew

shapeimage_2 

Ryszard Krawiec urodzony w 1946r w Poznaniu, lekarz specjalista neurolog i radiolog, mieszkający w podpoznańskim Puszczykowie, od ponad 20 lat tworzy amatorsko z gałęzi drzew, przede wszystkim sosny, postacie umierającego na krzyżu Chrystusa. Inspiracją są znajdywane na porębach, wiatrołomach naturalnie ukształtowane konary, które poddane artystycznej niewielkiej korekcie ekspresyjnie obrazują Mękę Jezusa. Z tych z założenia z niepowtarzalnych rzeźb można stworzyć przejmujące studium cierpienia i umierania. Autor nie stosuje polichromii, stąd widoczne sęki i słoje, oraz inne przebarwienia drewna wzmacniają surowość obrazu.

Niewątpliwie na sposób przedstawienia tematu, ma zawód twórcy, jego wieloletni kontakt z cierpiącym człowiekiem. Sam zresztą mówi, że jego rzeźby są próbą “uczłowieczenia” postaci umierającego Chrystusa i nie zgadza się z tradycyjnym, statycznym sposobem przedstawianiem Jego Męki w powszechnej ikonografii. Uważa też, że jego prace obrazują stan umierającej, głównie przez działalność człowieka, przyrody. Ale tak , jak jego Chrystus jeszcze nie umarł, walczy, a dramat biblijny zakończył się Zmartwychwstaniem, tak jest nadzieja, że nasze rozumne wobec środowiska postępowanie uchroni nas od ekologicznej katastrofy.

Przedstawiane prace, których autor stworzył ok. 300, były wielokrotnie wystawianie w kraju, głównie w ośrodkach i domach kultury, bibliotekach, kościołach, ale także w galeriach (Gorzów Wlkp., Warszawa, Poznań), najczęściej indywidualnie. Wystawiał również za granicami (Stuttgart, Berlin, Goeteborg, Melk, D’Andresy).

Miał okazję darować swoje prace Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II.

Leave a Reply